A SopronFesttel félhivatalosan is kezdetét vette a fesztiválszezon, az általunk instán végigközvetített nyugat-magyarországi buli után pedig a szerkesztőségben úgy gondoltuk, jó lenne összefoglalni, hogy a magyar fesztiválozók milyen hazai rendezvények közül válogathatnak. A lista ugyan korántsem lesz teljes, de próbáltunk minél több, minél színesebb programot találni nektek, na meg megkeresni azokat a fesztiválokat, amik nem csak pár koncertet nyújtanak az átlag fesztiválozónak (szerencsére van a listán ilyen is), hanem szolgáltatnak valami olyan pluszt is, ami miatt örök emlékekkel térhetnek haza a látogatók.


VÉNÉGY Fesztivál és Színházi Találkozó – Nagymaros – Június 20-23.
Amennyiben egyszerre vagy a színház és a magyar könnyűzene szerelmese, akkor nem is kell tovább olvasnod (azért légyszi de). Június utolsó előtti hétvégéjén igazi programkavalkád költözik a Dunakanyarba, ahol tökéletesen megfér egymás mellett a Karinthy Színház előadásában A szarvaskirály és Dzsúdló is. Ráadásként a fesztivál alatt már bőven tartani fog az Európa Bajnokság is, melynek meccseit szintén követni lehet majd. A nappali kisérőprogramok sorát böngészve olyan egyáltalán nem szokványos elemeken is megakadhat az egyszeri fesztiválozó szeme, mint a váci cementgyár meglátogatása, vagy a vezetett kenutúrák. A fesztivál nevéhez híven igazi közép-európai élményt kínál, hisz a külföldi fellépők közt többnyire lengyel, cseh és szlovák művészeket találunk, mind a zenei, mind a színházi palettán.

Forrás: venegyfesztival.hu

FISHING ON ORFŰ – Orfű – Június 26-29.
A Fishing az évek alatt vitán felül a magyar alter zene egyik (ha nem a!) legfontosabb találkozójává vált. Hihetetlen népszerűsége ellenére (lévén évek óta biztos a teltház) mégis megtudta tartani családias hangulatát, ahol úgy érzed, egy kicsit mindenki a barátod. Ezen sorok írójának is örök élmény marad, mikor 18 évesen először fesztiválozott egyedül, és tombolta végig a Fishingen szinte már-már menetrend szerinti esős napon az Esti Kornél-Rohadt eső c. számát, ezt követően pedig megismerte a reggeli gyógyfröccs intézményének letagadhatatlan pozitív hatásait. Mindezt egy teljesen ismeretlen baráti társasággal, akiket aznap délután ismert meg a vízi színpad egyik koncertjén.
Orfű nem csak zenei palettája miatt különleges, habár tény, hogy igen nagy amplitudó figyelhető meg a produkciók között (ugyanúgy megtalálhatjuk az MVM Dome-ot és a Budapest Parkot megtöltő Beton Hofit és Carson Comát, mint a feltörekvő kisbetűs ünnepnapokat vagy a vodka for kidst), hanem természetközeli helyszíne révén is. A fesztivált jótékonyan körülölelő erdő, valamint az orfűi mesterséges tavak – ahol a vízi színpad is található – igazán utánozhatatlan miliőt kölcsönöznek, nem beszélve arról a különleges hangzásról, amit a környező dombok biztosítanak.
A fesztiválozók nem csak zenei produkciókkal tölthetik idejüket, hanem úgynevezett OFF-programok egész garmadája áll rendelkezésükre. Ez egy abszolút vegyesfelvágott, ahol ugyanúgy helyet kapnak a fröccstúrák, melyeket a magyar alter zene krémjének képviselői vezetnek, mint rapid-randi, a barlangtúra vagy a sörösrekesztorony-építő verseny. Itt a makákó részeg főszerkesztőnket biztos indítjuk majd.
Orfűnek megszámlálhatatlan erénye van, de a legfontosabb talán a már említett családias hangulat. Ugyanazok a jegyvizsgálók mosolyognak vissza ránk évről évre, mikor átvesszük a karszalagot, és itt azt is meg lehetett oldani, hogy a biztonsági szakemberek ne szúrós szemű marcona alakok legyenek. Orfű mert olyan értelemben véve kisebb maradni, hogy nincs tömegnyomor a kempingben, az esti főkoncertek közben is tudsz lélegezni a színpad előtt, és mindenki őszinte mosollyal tud fesztiválozni.

Forrás: fishingonorfu.hu

Balaton SOUND – Zamárdi – Július 3-6.
Élesebb kontrasztot keresve sem találnánk, mint listánk előző és jelenlegi tagja. Legyen szó közönségről, zenei palettáról, árképzésről, vagy éppen a fesztiválközeli nagyobb kiterjedésű állóvízben lévő drogmaradványok százalékos arányáról (természetesen az utóbbi csak legenda).
A Sound az elektronikus zenéről és a végtelen buliról szól, a szervezők pedig mindent megtesznek annak érdekében hogy az odalátogatóknak egyetlen percig se kelljen feladniuk egyiket sem. Az első bulik délután négykor indulnak, és az igazán elhivatottak egészen másnap reggel 6-ig verethetik megállás nélkül.
Annak sem kell csüggednie, aki nem menetelne hajnalig: a rendezők számos programmal szórakoztatnak minket napközben is. Ilyen események keretében részt vehetünk többek közt divatbemutatókon, vízimatrac-bulikon, vagy egy frissítő techno-yogán. Nem a hagyományos koncertek sorát erősíti, de mindenképp kiemelendő a hajós buli is – egy külön minifesztivál a Balatonon.
A Sound immáron évek óta a Balaton legnagyobb szabású fesztiválja, a műfaj kedvelői számára szinte kötelező. Line up-ot tekintve megfordulnak itt abszolút világsztárok, és olyan underground arcok is, akiket pedig öröm megismerni.

Forrás: Mohos Márton

EFOTT – Sukoró – Július 10-14.
Az EFOTT zenei programját nézve elsőre talán nem ütné át az ingerküszöbünk, szerencsére viszont a Velencei-tó partján csak 50%-ban a zenéé a főszerep, és legalább ugyanennyire fontos a fesztivál által csak UNIversumnak hívott civil/ifjúsági bemutatótér. Itt különböző civil szervezetek, egyetemek, és politikai pártok ifjúsági szervezetei bukkannak fel önmaguk, vagy az általuk szolgált ügy minél szélesebb körökkel való megismertetése érdekében. Elsőre ez sem feltétlenül hangzik a legizgalmasabb programnak, de az egyetemi hangulatnak köszönhetően itt néha egészen különleges dolgok is megtörténnek – gondolok itt olyan helyzetekre, mint amikor a magyar mémkultúra egyik szívcsakrájának számító GRDG-s srácok szintén itt kaptak megjelenési lehetőséget.
Habár a már említett zenei program önmagában nagy meglepetést nem hordoz, az kétségtelen, hogy mindenkit kellőképpen kiszolgál. A teljesség igénye nélkül ott lesz Azahriah, Krúbi, Manuel, az Elefánt, a Valmar és ByeAlex is. Az élményhez társul még maga a Velencei tó is, ami bár évről évre egyre kevésbe alkalmas fürdésre, de a lényeget tekintve mégis csak tó, ami pedig egy sörözés élvezeti értékét határozottan megdobja, ezzel pedig egyik rendeltetését maradéktalanul betölti.

Forrás: efott.hu

INOTA focus – Inota – Július 12-13.
A lista legfiatalabb, de mégis egyik legkarakteresebb tagjához érkeztünk. Az Inota Focus idén csak másodjára kerül majd megrendezésre, de már most hatalmas kultusza van. A 2001-es leszerelése óta kihasználatlanul álló erőmű tavaly kapott új létcélt – egy technofesztivál formájában.
Az Inota már pusztán ezzel a körítéssel is egy különleges élményt adna, a szervezők azonban úgy döntöttek, csavarnak még egyet a koncepción, és a cél a komplex és átütő audiovizuális élmény átadása lesz. Ez az elgondolás az erőmű brutalista ipari tereivel egy olyan elegyet adott ki, amelyik abszolút egyedülálló. Habár idén nem hagyományos fesztiválként kerül megrendezésre, az Inota két napra így is visszatér az erőmű turbinacsarnokába, hogy egy utánozhatatlan impulzust kaphassunk.

Forrás: Inota Fesztivál (Facebook)

Művészetek Völgye – Kapolcs – Július 19-28.
Listánk eddigi tagjai többnyire a hagyományos zenei fesztiválok közé tartoztak, a most következő szereplő azonban markánsan más megközelítést mutat: nevéhez hűen itt a hangsúly a képzőművészeteken van, aminek csak egy kisebb részét öleli fel a zenei program. Az alcímben már rögtön egy kis ferdítéssel éltem, hisz a helyszín nem egy, hanem rögtön három települést ölel fel: Kapolcson túl a rendező települések sorát erősíti még Vigántpetend és Taliándörögd is, ezzel kijelölve egy olyan háromszöget, amiben június második felében mindenki megtalálja a helyét, aki csak egy kicsit is fogékony a művészetekre.
A programok sokszínűségének kiváló szemléltetőeszköze a 100 oldalas programfüzet, melyben a teljesség igénye nélkül olyan programokat találhatunk, mint a különböző színházi előadások, filmvetítések, cirkuszi performanszok, irodalmi bemutatók, klasszikus zenei- és operaelőadások, önismereti diszkó, fenntarthatósági és zöld programok, társasjátékudvar, és végtelen kézműves foglalkozás.
Természetesen a művvölgy zenei produkciókban sem szűkölködik. A kismillió helyszínen szinte mindig szól valamilyen muzsika, és ha valaki a fővonalas magyar alterzenei előadók miatt utazna Kapolcsra, annak sem kell csalódnia, hisz mindennap legalább kettő A-listás előadót köszönthetünk majd a nagyszínpadon. Idén megfordul a Völgyben többek közt a 30Y, a Bëlga, a Margaret Island, a Csaknekedkislány, és még sokan mások.
A Völgy lényege azonban mégis az összehatás: ha valakinek van lehetősége hosszabban elidőzni itt, mint nekünk tavaly, az egy olyan megmagyarázhatatlan flow-ba kerül az emberek, a programok és maga a helyszín által, hogy bizony igencsak fájó lesz visszacsöppeni a valóságba, mikor az utolsó napon, egy átbulizott, önismereti pajtadiszkó után felszáll az első reggeli buszra.

Forrás: Kleb Zsófi

Ozora – Július 26.-Augusztus 6.
A magyar fesztiválozók nagyrésze bizonyosan már hallott Ozoráról, de sokkal kevesebben vannak azok, akik valójában is tudják, hogy milyen. Ennek fő oka, hogy a fesztivál meglehetősen sajátos karakterjegyekkel rendelkezik, ami nem biztos, hogy mindenki számára kényelmes, vagy kívánatos – sőt, kívülről talán még kicsit ijesztőnek is hathat. Ozora teljesen elszakad a mindennapi emberi működéstől, és valami merőben új, sárkányokkal, tündérekkel és misztikummal teli, varázslatos mesebirodalomba vezet minket. Az emberi korlátok teljesen lebomlanak, és mindenki olyan szabadon éli az életét tíz napig, amennyire csak bírja. A fesztivál területén napokon keresztül szinte folyamatosan szól a zene valamelyik színpadon, a megszokottól eltérő ritmust mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a legnagyobb előadók olykor már délben fellépnek. A Line up-on a goa és a psytrance legnagyobbjai – mint Astrix vagy Ace Ventura – jelenthetnek garanciát arra, hogy valami egészen különlegeset kapunk. A nagyobb színpadokat a már említett két stílus uralja, de a kisebb pódiumokon megjelenik a népzene, a jazz, és különböző spirituális előadások is. Ozora varázsát az is nagyon jól mutatja, hogy vannak, akik nem is a zenéért, hanem pusztán a semmihez sem hasonlítható miliőért látogatnak el az 1600 fős település fesztiváljára. Az Ozora-vibe miatt. Elég elhasznált szó ez mostanában, de ha valahol abszolút helyénvaló leírni, az pont az Ozora kapcsán van. A bulikon kívül ugyanis számos kézműves-, vagy testi-lelki workshopon is részt vehetünk, hogy maximálisra pörgessük a fesztiválélményt. Ozorát csak akkor lehet igazán megérteni, ha ott vagyunk, és első kézből éljük meg, hiszen szavakban leírni közel lehetetlen, a fenti néhány sor is gyenge kísérlet csupán. A tizenkét napnyi pszichedelikus kaland után, amiben részünk lehet, garantáltan más emberként térünk vissza, mint ahogyan odamentünk.

Forrás: Ajja (Facebook)

SZIGET – Budapest – Augusztus 7-13.
Kétségtelen, hogy a Sziget ideje alatt mérhetjük négyzetméterenként a legtöbb világsztárt kis hazánkban. Az idén harmincadik jubileumát ünneplő fesztivál igazi zászlóshajója a magyar fesztiválpalettának, aminek köszönhetően ezen a nyáron is olyan világsztárokkal találkozhatunk majd Budapesten, mint Skrillex, Liam Gallagher, vagy Kylie. Rajtuk túl mindenképp említést érdemel még Azahriah is, akinek személyében újra esti sávos magyar előadót köszönthetünk majd a nagyszínpadon.
A Szigetet nem lehet pár mondatban bemutatni, és ebben a rövid szösszenetben ez nem is cél. A szerkesztőségben minden évben kiemelten várjuk augusztus közepét, hogy belevethessük magunkat a Sziget (na meg a méltán híres Csocsó Presszó) végtelen szabadságába. Aztán persze a tervek fele nem jön össze, mert mindig maradunk csak még egy sörre a Csónakházban (hol máshol?), vagy elragad minket egy spontán szerveződő utcabál random portugál és indonéz szitizenekkel. A fellépők csak az élmény egy részét adják, a felhúzott miliő nélkül nem tudna annyira hatásos lenni. Bármerre mész, bárhova nézel, újabb és újabb ingerek érnek, a fesztivál tulajdonképpen egy élő TikTok a maga színes, impulzusgazdag hangulatával. Komoly kihívás elé állítja magát az, aki mindent meg- és ki akar próbálni.

Forrás: szigetfesztival.com

Strand Fesztivál – Zamárdi – Augusztus 22-24.
A Strand a leglazább fesztivál, nem akarja megváltani a világot, de nem is ez a dolga – ez egy nyárvégi, kellemes három nap a Balatonon, természetesen a magyar könnyűzene apraja-nagyjával. A tavalyi cirkuszos miliővel sikerült egy kisebb csavart belevinnie a szervezőknek a jól megszokott Strand-hangulatba, de a szellemiségéből semmit nem vesztett. Délelőtt Balaton és Strand, este koncertek és buli – egy mondatban ez a Strand. És ez olyan jó.
Természetesen erős sarkításokkal kell kezelni a fenti mondatokat, hisz maga Zamárdi is számtalan programlehetőséget tartogat, amiket a nyugisabb délelőttök alatt végig tudunk járni (a szerző valószínűleg csak olvasott ezekről a helyekről, mert bizonyíthatóan nem jutott túl a fesztivál melletti Coop vonzáskörzetén, ahol egyik alkalommal sem a tejpult tartalmát böngészte – a szerk.).
Este aztán jöhet, aminek jönnie kell, ByeAlex, Follow the Flow, Valmar, Dzsúdló és mindenki, aki rendszeres szereplője a Spotify magyar top 50-es listájának.

Forrás: Major Kata

BME Egyetemi Napok – Budapest – Szeptember 17-19.
A BME napok még egy utolsó ölelés a nyártól, mielőtt végleg tovatűnne, és a fesztiválok helyét visszavennék az esti kocsmázások és klubkoncertek. Az ELTE Lágymányosi Campusa mellett (ha valakiben disszonanciát kelt a helyzet, akkor a BME Q épület mögött) elterülő parkban megrendezett fesztivál évről évre népszerűbb. Ennek valószínűleg csak egyik oka, hogy itt sokkal könnyebb megoldani a fesztiválon kívüli olcsóbb alkohol beszerzését, ugyanakkor a line up erősödése is biztos sokat nyom a latba.
Az évről évre A-listás sztárokkal ékesített fellépőlista kiegészül jópár DJ-vel is, így akik a bulizás ezen részének hódolnának, azok sem fognak unatkozni. A BME-napok tényleg csak a koncertekről szól, de ez nem is csoda, hisz itt az egyéb programok szolgáltatására találunk a fesztivál közvetlen szomszédságában egy egész világvárost. A szervezők ezt felismerve nem is próbálkoznak izzadságszagú programokkal, amikre úgysem kíváncsi senki.

Forrás: bme.hu
Kategóriák: Fesztivál

0 hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Avatár helyőrzője

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük